Sport AC Milan - U Craiova 2-0 (3-0 general)
Aventura europeană s-a oprit la Milano
0 Publicat la 4 august 2017, ora 01:44, 1430 / 1412 afişări Răzvan Iova
Nota medie 6.0/10 din 57 voturi

Universitatea Craiova a fost înfrântă, scor 0-2, de formația italiană AC Milan, pe stadionul “San Siro“, în fața a peste 65.000 de spectatori. Golurile gazdelor au fost marcate de Bonaventura (’9) și Cutrone (’52).

Atmosfera senzațională de pe "San Siro" a avut un impact negativ asupra jucătorilor Craiovei. În primele minute, AC Milan a arătat de ce este printre cele mai titrate echipe din lume și s-a năpustit asupra jucătorilor Universității. Kessie a marcat în debutul meciului, însă reușita a fost anulată pentru un ofsaid la Cutrone. Milanezii n-au mai ratat în minutul 9, atunci când Bonaventura a trimis mingea în plasă, după o respingere a lui Calancea. Mitriță a ratat incredibil și în meciul retur, după ce a fost lăsat singur cu Donnarumma și nu a reușit să îl învingă nici a doua oară pe italian. Băluță are și el o ocazie importantă, însă lovitura sa de cap nu și-a atins ținta. Prima repriză se încheie cu un Milan în atac și încercând majorarea scorului, însă fără rezultat. Începutul reprizei secunde a început excelent pentru "rossoneri", Cutrone l-a învins pe portarul "alb-albaștrilor", după o minge bâlbâită în careu de fundași. Atacul Științei nu poate trece de apărarea milaneză, în timp ce apărătorii și goalkeeper-ul sunt puși la grele încercări din partea italienilor. Meciul se încheie 2-0, iar Universitatea Craiova părăsește Europa League, după 0-3 la general cu AC Milan. Pe stadionul din Milano au fost prezenți în jur de 2.000 de suporteri români.

AC Milan: Donnarumma - Conti, Zapata, Musacchio, R. Rodriguez - Kessie, Bonaventura (Borini 82), Locatelli - Suso (Calhanoglu 65), Cutrone (Andre Silva 71), Niang

Rezerve: Storari, Calabria, Borini, G. Gomez, Montolivo

"U" Craiova: Calancea - Dimitrov, Kelic, Spahija, Ferreira - Rossi (Mateiu 46), Zlatinski, Bancu - Gustavo, Băluţă (Roman 65), Mitriţă (Bărbuţ 83)

Rezerve: Mitrovic, Briceag, Screciu, Bărbuţ, Barthe