Sport Universitatea - Viitorul 3-1
Craiova a îngenuncheat campioana
0 Publicat la 4 decembrie 2017, ora 12:14, 1217 / 387 afişări Răzvan Iova
Nota medie 6.1/10 din 35 voturi

Universitatea Craiova s-a impus, scor 3-1, în fața Viitorului lui Gheorghe Hagi. Golurile alb-albaștrilor au fost marcate de Mitriță (59), Bancu (62) și Bărbuț (78), în timp ce pentru oaspeți a punctat Țucudean (42).

Leii Olteniei au început timid partida din Bănie, iar campioana Viitorul a avut mai multe ocazii de a marca, dar și un gol anulat pe motiv de ofsaid. Deschiderea de scor a venit în minutul 42, când Țucudean a reluat spectaculos cu o semifoarfecă spre poarta apărată de Calancea. La pauză, Devis Mangia a avut un discurs care i-a făcut pe elevii săi să aibă o altă atitudine, iar golul egalizator a avut loc în minutul 59. Mitriță a marcat din penalty la o fază în care mingea l-a lovit în mână pe Țâru, iar jucătorul lui Hagi a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene. Următoarea fază îi aduce în prim-plan pe Zlatinski și Bancu. Bulgarul a avut o execuție ce a lovit bara, iar Bancu, urmărind faza, a reușit să înscrie. Același Nicușor Bancu i-a centrat perfect lui Bărbuț, iar fostul fotbalist al lui Poli Timișoara a reușit să își treacă în cont primul gol în tricoul Universității Craiova.

Universitatea Craiova: Calancea - Datkovic, Kelic, Briceag - Martic, Zlatinski, Mateiu, Bancu (Roman 90+2') - Mitriţă (Bărbuţ 69'), Burlacu (Popa 74'), Băluţă. Antrenor: Devis Mangia.

FC Viitorul: Tordai - Lopez, Ţîru, Hodorogea, De Nooijer - Vînă (Eric 69'), Mladen (T. Băluţă 46'), Ganea - Măţan (Horj 59'), Ţucudean, Cicâldău. Antrenor: Gheorghe Hagi.

Cartonaşe galbene: Mitriţă 35', Martic 74' / Mladen 26', Tudor Băluţă 86'.
Cartonaş roşu: Ţîru 58'.

Arbitri: Horaţiu Feşnic este centralul partidei, asistenţi sunt Alexandru Cerei şi Ciprian Danşa, în timp ce Marian Balaci este rezervă.
Observatori: Cristian Nica (Ploieşti/FRF), Marin Petrache (Săbăreni/LPF).

Stadion: "Oblemenco", Craiova.