Sport Astra - Universitatea 1-0
Craiova a plecat fără puncte de la Giurgiu
0 Publicat la 24 aprilie 2018, ora 00:03, 2369 / 2213 afişări Răzvan Iova
Nota medie 5.9/10 din 278 voturi

Universitatea Craiova a năruit ultimele speranțe la titlu, fiind învinsă, scor 0-1, în deplasarea de pe terenul Astrei Giurgiu. Golul astralilor a fost marcat de Takaiuky Seto (78). Devis Mangia a început cu un prim 11 surprinzător, printre titulari regăsindu-se Popescu, Screciu, Bărbuț și Burlacu.

Meciul dintre Astra Giurgiu și Universitatea Craiova se anunța extrem de disputat, după ce FCSB și CFR Cluj au remizat în această etapă, însă Craiova nu arătat nimic în această partidă. Singura ocazie a primei părți i-a aparținut Astrei, Florentin Matei executând bine o lovitură liberă de la 18 metri, însă goakeeper-ul Popescu a respins în corner. Știința a înscris în prima repriză, însă golul lui Bancu a fost anulat pe motiv de ofsaid. Golul victoriei gazdelor a venit în minutul 78, după ce Takaiuky Seto a avut o execuție frumoasă de la marginea careului. Spre finalul partidei, Mitriță a trecut de două ori pe lângă egalare. Universitatea rămâne pe locul 3 după acest meci(34 p), însă pierde contactul cu FCSB (42 p) și CFR Cluj (40 p). Următorul meci va fi împotriva echipei de pe locul 4, FC Viitorul.

Astra: Iliev – Stan, Bejan, Polczak, Radunovic – Mrzljak, Erico, Seto – Balaure (67 Butean), Abang (90 Urco Vera), Matei (83 Biceanu). Antrenor: Gigi Mulțescu.
U Craiova: L. Popescu – Screciu, Kelic, Tiago – Briceag (46 Dimitrov), Mateiu, Santos, Bancu – Bărbuț (46 Mitriță), Burlacu (70 Zlatinski), Băluță. Antrenor: Devis Mangia.

sursă foto: ucv1948.ro