Sport FC Voluntari - U Craiova 0-1
Craiova se apropie de primele două locuri din clasament
0 Publicat la 17 februarie 2018, ora 01:59, 2597 / 2332 afişări Răzvan Iova
Nota medie 5.1/10 din 168 voturi

Universitatea Craiova a trecut la limită de FC Voluntari, scor 1-0, la capătul unui meci tensionat, însă dominat de alb-albaștrii de la un cap la celălalt. Tensiunea partidei a fost adusă de faza controversată din minutul 85, când arbitrul Marcel Bârsan dictase un penalty pentru formația din Voluntari, însă a întors faza la sfatul arbitrului asistent Mihai Marica. Singurul gol al meciului a fost marcat de Nicușor Bancu în minutul 33.

Ilfovenii i-au lăsat pe oaspeți să aibă controlul asupra balonului, iar elevii lui Mangia au dat impresia că pot înscrie lejer. Deschiderea de scor a venit în minutul 33, când Nicușor Bancu a luat o acțiune pe cont propriu, a driblat doi adversari, i-a pasat lui Băluță, însă șutul deviat al acestuia a juns tot la Bancu, iar acesta l-a executat pe portarul gazdelor. Universitatea a fost aproape de desprindere, dar șutul lui Zlatinski a trecut la puțini centrimetri de vinclul porții. Singurul eveniment notabil din partea secundă a fost faza în care portarul Mitrovic a fost aproape de a produce un penalty, însă Marcel Bârsan, ajutat de arbitrul asistent Mihai Marica, a decis că în acel moment nu se impunea o lovitură de la 11 metri. În urma acestui rezultat, Universitatea Craiova acumulează 50 de puncte și se apropre de CFR Cluj (53 p) și FCSB(51 p). Pentru craioveni urmează meciul cu Poli Timișoara, partidă programată vineri, de la ora 20:45, pe stadionul “Ion Oblemenco”.

FC Voluntari: Petrariu – Pleașcă, I. Balaur, Cazan, Bucurică – C. Achim, Novac (’77, Cernat) -Căpățână (’57, G. Deac), Ivanovici (’66, Voicu), Benzar – Bălan. Antrenor: Claudiu Niculescu.
Universitatea Craiova: Mitrovic – R. Popa, Kelic, Ferreira – Martic, Mateiu, Zlatinski, Bancu – Gustavo, Băluță (’90, Burlacu), Mitriță (’72, Bărbuț). Antrenor: Devis Mangia.

sursă foto:facebook UCV