Politică Business Actualitate Evenimente Sport Administraţie Interviu  
Sport Ultimul amical din Slovenia: CS „U“ - Sampion Celje 4-1
VIDEO. Kay, gol şi assist. Ivan, eurogol
8 Publicat la 9 iulie 2014, ora 21:50, 4355 / 1391 afişări C.V.
Nota medie 5.9/10 din 608 voturi
   

Universitatea a avut un meci deconectant cu echipa de liga a treia slovenă, Sampion fiind satelitul lui NK Celje, gruparea de primă ligă pe care craiovenii au bătut-o cu 6-4. Faptul că la pauză a fost 1-1 nu înseamnă că repriza întâi a fost echilibrată, chiar dacă şi la transversale a fost tot 1-1. Craiova a fost evident superioară şi până în finalul partidei scorul a intrat pe făgaşul normal. Cel mai interesant e că fundaşul central Kay a reuşit să înscrie şi să dea o pasă de gol în ultimele 10 minute, ceea ce spune multe despre câte probleme le-a pus jucătorilor noştri ultimul adversar din acest cantonament. Una peste alta, testul a fost util. O să ne spună Jerry dacă s-au mai sudat relaţiile de joc sau dacă măcar şi-a făcut o viziune aproximativă asupra 11-lui de bază. Fiindcă nouă ne pare că formula standard pare a fi cam aceasta: Brac - Achim, Kay, Frăsinescu, Vătăjelu (Velcovici) - Madson - Băluţă, Ferfelea, Mateiu, Bancu - Curelea (Ivan), foarte asemănătoare cu cea introdusă astăzi pe teren.
 

Craiova a jucat în următoarea distribuţie: Brac - Achim (min. 46, Dănănae), Acka, Frăsinescu (min. 60, Kay), Vătăjelu (min. 60, Velcovici) - Madson - Băluţă (min. 46, Neacşa), Ferfelea, Mateiu (min. 60, Herghelegiu), Bancu (min. 60, Sin) - Curelea (min. 67, Ivan)
 

• Momentele importante:
Min. 6: cap Ferfelea, transversală;
Min. 12: transversală a adversarilor în urma unui şut din careu;
Min. 20 (0-1): Sampion Celje înscrie împotriva cursului jocului; şut deviat de la 30 de metri care îl păcăleşte pe Brac;
Min. 22 (1-1): gol Universitatea: şut sec din careu Madson;
Min. 59 (2-1): Mateiu înscrie după o pasă inteligentă a lui Bancu;
Min. 82 (3-1): Kay assist cu capul, foarfecă Ivan - gol de generic;
Min. 87 (4-1): fundaşul central Kay ajunge în poziţie de unu la unu cu portarul advers şi nici nu ratează.

Foto: site-ul oficial al clubului

 
afiseaza mai multe
sorin
de cind a plecat badea in club domneste haosul,nu exista un om cu care sa poti discuta si care sa aiba putere de decizie,orice decizie e aminata la infinit,oameni adusi de badea incet incet sunt curatati si adusi incompetenti
11 iulie 2014, 00:52
 
florin
singura mea dorinta este sa joace cu 2 atacanti acolo in gura portii,curelea si ivan,m-am saturat knd era balint,curelea era mereu izolat intre 2 3 fundasi adversi forza stiinta!!!si cat mai multi suporteri la stadion!!!
10 iulie 2014, 15:45
 
BUG
fratilor la buget mai contribuie si spectatorii... daca vom sta acasa nici aia nu baga bani ca u au nici o multumire, daca ne vad 25000 la meci se schmba lucrurile putina rabdare
10 iulie 2014, 10:59
 
echipa e conturata, antrenor ne mai trebuie!!
Dupa 60 de minute de lupta cu o retrogradata din liga a 2a, Stiinta s-a impus dupa ce s-au schimbat liniile, semn ca rezervele noastre sunt mai bune ca ale lor!! Cu Rapid, datorita competentei domnilor Felix si Cristescu, Madson si Kay nu vor avea cartile verzi, la fel si Acka, deci vom juca in aparare cu Avramia!! Etapa a6a e programata la sfarsitul lui august, deci, vom avea antrenor de prin septembrie..Oricum, fata de epoca Booveanul e mai bine!!
9 iulie 2014, 23:49
 
raul
tot mai multe voci spun ca potenta financiara a investitorilor nu e asa buna cum se incerca sa ni se induca in anul trecut. sunt probleme deja cu banii si se cauta numai jucatori ieftini, liberi de contract, sau la apus de cariera.trebuie cautate urgent alte surse de finantare si adusi jucartori de valoare , macar unul in fiecare compartiment.. eu nu vad ca reusite aceste transferuri si din experienta consider ca suntem , sub , u clu, cehlaul, concordia , otelul.....
9 iulie 2014, 22:59
 
viki
oricata scuza le gasiti au facut o prima repriza f slaba, greseli in toate compartimentele si faze nelegate de joc, adica un joc haotic. era formula standard si nu e bine daca asa joaca.eu sincer nu am incredere ca echipa asta e sudata si poate face o figura frumoasa in prima liga.nu vreau sa fie asa dar prevad un scandal prin etapa a sasea cand o sa iese cu scantei si plecarea lui gane si compromiterea turului.va spun si de ce. nu exista un coordonator al apararii si s-a vazut ce important e acest post.la inchidere nu se vede un jucator care sa exceleze pe acest post. fundasii centrali sunt slabi valoric ,nu avem un coordonator de joc rapid si inteligent , in atac se insista pe curelea cu toate ca ivan e cu doua clase peste.
9 iulie 2014, 22:53
 
Tarabostes
Dar pe Madson și Bancu nu au de gând să-i înregistreze la LPF? :)
9 iulie 2014, 22:01
 
leualbastru
Comentariile unora vizavi de valoarea echipei mi se par sincer cel putin rautacioase. Am pretentia ca stiu ceva fotbal si, va spun ca pariez pe aceasta echipa, nici nu va dati seama ce jucatori valorosi sunt in lot. Totul depinde de antrenor, care antrenor zic eu ca merita o sansa de cateva etape sa arate ce poate. S-ar putea sa ne surprinda placut. Cand vine vorba despre conducere, acolo este intr-adevar o problema pe care eu nu o inteleg. Nu poti sa pierzi juniori valorosi fara ca nimeni sa nu raspunda pentru asta, nu poti sa nu inregistrezi un contract deja semnat, nu poti sa nu reusesti doua transferuri cu nume desi te-ai tot laudat cu asta. Acolo trebuie schimbat ceva rapid, o idee buna este aducerea lui Sichitiu , dar cat mai repede! Succes si hai sa le dam credit totusi leilor din lot! PS : Am ceva semne de intrebare vizavi de potenta financiara a celor ce se dau finantatori . Cu fumigenele suntem deja obisnuiti de la Mititelu!!!
9 iulie 2014, 21:59