Sport U Craiova - AC Milan 0-1
Suntem mândri de voi!
0 Publicat la 28 iulie 2017, ora 14:12, 2573 / 30 afişări Răzvan Iova
Nota medie 7.0/10 din 6 voturi

Deși AC Milan a câștigat disputa de la Severin, scor 1-0, Universitatea Craiova a arătat că se poate ridica la nivelul unei echipe cu 200 de milioane de euro cheltuiți pe transferuri, dar și cu 7 trofee UEFA Champions League în palmares. Golul oaspeților a fost marcat Rodriguez (’43)

20.000 de oameni au luat cu asalt stadionul "Municipal" pentru a asista la revenirea "Științei" în Europa. Marea formație AC Milan a pășit pe gazon cu gândul că o va aștepta o partidă ușoară, însă Băluță și compania le-au facut viața grea rossonerilor. Craiova a început curajos partida, împingând milanezii spre propriul careu. Cea mai mare opurtunitate a primei reprize i-a aparținut lui Mitriță, care nu a reușit să-l învingă pe Donnarumma, după ce scăpase singur spre poartă. De asemenea, în minutul 28, Borini a lovit bara porții apărate de Calancea. Deschiderea de scor a avut  loc în minutul 44 al partidei, când Rodriguez a marcat dintr-o lovitură liberă ce nu anunța o ocazie importantă de gol. Repriza secundă a început cu italienii în atac, șutul lui Niang din 5 metri a fost parat de goalkeeper-ul Craiovei. Disputa s-a echilibrat spre final, când lobul lui Mitriță a fost aproape de a intra în poartă. Asaltul Universității a rămas fără rezultat, iar AC Milan se impune cu un scor italienesc, 1-0. Partida retur se va disputa pe 3 august, pe stadionul "San Siro", iar prestația oltenilor a anunțat un meci pe viață și pe moarte în fața a zeci de mii de milanezi.

CS Universitatea Craiova: Calancea - Dimitrov (M. Roman '81), Spahija, Kelici, Briceag - Zlatinski - Gustavo, Mitriţă (Bărbuţ '67), F. Rossi (Mateiu '74), Bancu - Băluţă. Antrenor: Devis Mangia

AC Milan: G. Donnarumma - Abate, Zapata, Musacchio, R. Rodriguez - Kessie, Montolivo, Bonaventura - Borini (Andre Silva '66), P. Crutone (Antonelli '81), M. Niang. Antrenor: Vincenzo Montella

Cartonaşe galbene: Briceag '90+2 / Kessie '76