Sport Danemarca - România 1-1
„Tricolorii”, egal în 10 oameni cu Danemarca
0 Publicat la 8 octombrie 2017, ora 20:49, 1258 / 1206 afişări Răzvan Iova
Nota medie 6.2/10 din 29 voturi

România și Danemarca au remizat, scor 1-1, în ultimul meci al Grupei E a calificărilor pentru Cupa Mondială din 2018. Golul danezilor a fost marcat de Eriksen (60, p), în timp ce pentru „tricolori” a înscris Ciprian Deac (88).

În prima repriză a partidei de la Copenhaga, danezii au avut inițiativa, însă fazele importante au lipsit. Cea mai mare ocazie a primei părți a aparținut gazdelor,Bendtner, scăpat singur cu Tătărușanu, a fost oprit în ultimul moment de Ovidiu Hoban. În minutul 37, Danemarca a reușit să înscrie, însă reușita lui Bendtner a fost anulată pe motiv de ofsaid. Partea a doua a început sub nota de dominare clară a gazdelor. Același Bendtner a condus atacurile, iar în minutul 59, atacantul a fost faultat în careu de Ganea, iar Eriksen l-a executat pe goalkeeper-ul României de la punctul de 11 metri. Peste doar 4 minute, fundașul Viitorului a primit al doilea galben și a lăsat echipa națională în 10. Minutul 66 a adus debutul jucătorului Universității Craiova, Nicușor Bancu. Când nimeni nu mai spera, România a reușit să egaleze în finalul meciului. Ciprian Deac a reușit să restabilescă egalitatea în minutul 88. În urma acestui rezultat, România termină grupa pe locul 4, cu 13 puncte(3v-4e-3î).

România: Tătăruşanu - Bălaşa, Chiricheş, Grigore, Ganea - Hoban, Stanciu - Deac, Băluţă (Ţucudean 83'), Budescu (Bancu 66') - Andone (Keşeru 70'). Antrenor: Cosmin Contra.

Danemarca: Schmeichel - Dalsgaard, Kjaer, Christensen, Durmisi - Kvist, Delaney - Eriksen - Poulsen (Schone 83'), Bendtner (Dolberg 70'), Sisto. Antrenor: Aleksandr Borodyuk.

Cartonaşe galbene: Kjaer 72' / Băluţă 12', Budescu 50', Tătăruşanu 54', Stanciu 61'.
Cartonaşe roşii: Ganea 63'.

Arbitri: Deniz Aytekin (central), Guido Kleve şi Markus Haeckler (asistenţi) şi Marco Fritz (rezervă).

Stadion: "Parken" - Copenhaga.