Sport SCM U Craiova - Phoenix Galați 93-84
Baschetbaliștii craioveni, a doua victorie consecutivă
0 Publicat la 11 ianuarie 2018, ora 02:02, 884 / 838 afişări Răzvan Iova
Nota medie 5.7/10 din 62 voturi

Vă mulţumim pentru votul acordat!
Echipa de baschet masculin SCM Universitatea Craiova a bifat a doua victorie consecutivă în Liga Națională de Baschet, după ce a învins formația Phoenix Galați, scor 93-84.

Craiovenii au început foarte bine partida din Sala Sporturilor " Ion Constantinescu", reușind să aibă conducerea în primul sfert(28-22). Cea de-a doua parte a primei reprize le-a aparținut oaspeților din Galați. Aceștia s-au distanțat de echipa din Bănie, având un avantaj de 5 puncte la intrarea la cabine (47-42). Al treilea sfert al jocului a fost unul de infarct. Oaspeții au izbutit un avantaj de 11 puncte, însă oltenii au reușit să revină la conducerea jocului (70-65). Ultima parte a consolidat avantajul SCM Universității, astfel că elevii lui Todorov se află la a doua victorie consecutivă.

Punctele Craiovei au fost marcate de Goran Martinic 22, Ivan Siriscevic 21, Jamar Samuels 20, Nemanja Aleksandrov 16, Radu Vîrna 6, Ionuț Berceanu 4, iar Martin Passoja și Maxim Kikos câte 2 fiecare. Pentru Phoenix Galați au înscris Anthony Gugino 24, Sead Hadzifezovic 17, Philip Miller 13, Tudor Sabău 12, Dragoș Andrei 7, Ernests Kalve 6 și Marko Pavlovic 5.

În următoarea etapă, SCM Universitatea Craiova se va deplasa pe terenul celor de la Timba Timișoara.