Politică Business Actualitate Evenimente Sport Administraţie Interviu Învăţământ  
Sport Vorbim de acelaşi meci?
Gane nu-şi reproşează nimic: Rapid a avut noroc
25 Publicat la 16 iulie 2014, ora 22:55, 5807 / 2481 afişări Micapi
Nota medie 6.1/10 din 1031 voturi
   
La conferinţa de presă de după meci, Jerry Gane a avut explicaţii slăbuţe pentru un eşec de neconceput dacă ţinem cont de problemele enorme cu care se confruntă clubul giuleştean. E de înţeles că a vrut să-şi protejeze jucătorii, e de neînţeles faptul că nu şi-a asumat nici măcar o părticică din această înfrângere.

Jerry Gane (conform site-ului clubului): „Am un gust amar pentru că nu trebuia să pierdem după aspectul jocului. Am avut un forcing foarte bun, am controlat mijlocul terenului, ne-am creat trei-patru ocazii mari şi n-am reuşit să înscriem. Ne-a lipsit golul să intrăm în joc şi să avem mai multă încredere. Rapid nu şi-a creat foarte multe ocazii, în afară de gol au mai avut o şansă în minutul 90. Dar până la urmă au câştigat, s-au calificat, iar noi suntem foarte dezamăgiţi pentru că ştiam ce înseamnă o victorie în acest meci şi să aşteptăm Steaua în Bănie.

A fost şi acest trac al debutului în prima ligă pentru unii jucători, cum este Ivan, de 17 ani, Bancu, Vătăjelu. Nu au făcut un meci rău, dar s-a cunoscut puţin acest trac, dar numai aşa se pot căli, pot creşte. Şi Brac, chiar dacă a greşit la gol trebuie încurajat, pentru că a avut evoluţii foarte bune. Se întâmplă. Per-total echipa s-a mişcat bine, a muncit mult. Dar ne-a lipsit acea scânteie, acea luciditate în faţa porţii să dăm gol. Şi pe o greşeală copilărească am pierdut acest joc. Ne doream să câştigăm în Cupa Ligii pentru a avea mai multe meciuri, până la urmă era o competiţie bonus pentru toţi jucătorii.
Nu ne gândeam la meciul cu Steaua, ştiam că nu va fi uşor. Ştiam că motivaţia de aici este una specială, i-am avertizat pe băieţi. Am avut o atitudine bună astăzi, dar Rapid a avut noroc. Păcat de suporterii noştri pentru că au plecat dezamăgiţi, dar trebuie să înţeleagă că o echipă nu se poate construi peste noapte. Sper ca acest duş rece ne va trezi mai bine, iar în viitorul apropiat să avem parte şi de momente frumoase“.

 

Analiza meciului de către Jerry Gane
• Nu se poate construi o echipă cu una cu două (păi asta e treaba antrenorului, să atingă un nivel minimal de omogenitate după un cantonament de trei săptămâni);
• I-am avertizat pe băieţi… (fără să precizeze în ce privinţă);
• Ne-a lipsit scânteia în faţa porţii (cine s-o aprindă?);
• Brac a greşit copilăreşte (orice portar bun o comite o dată la 40 de meciuri, de aceea există o echipă, să repare şi astfel de greşeli);
• Tracul debutului (Rapidul n-a debutat?);
• Rapid nu şi-a creat ocazii, dar a avut noroc (păi, jocul greşeala aşteaptă; săracii fotbalului românesc au scos maximum posibil cu minimum de resurse);
• „Ne-a lipsit golul, ca să intrăm în joc“ (fals, echipa a intrat în joc, dar în jocul Rapidului);
• Echipa s-a mişcat bine (pe alocuri, cu picătura, 15 minute însumate);
• Un duş rece (adică echipa s-a trezit? E bine, fiindcă vin pandurii în Bănie).

 

Poate că noi am văzut alt meci...
• Schimbarea sistemului de joc (eroare esenţială după părerea unui om de fotbal, care ne-a rugat să nu-i dăm numele), dintr-un 1-4-2-3-1 modern şi reactiv (pe gustul lui Curelea) cu un bătrânesc şi desuet 1-4-4-2 care nu i-a surprins deloc pe giuleşteni;
• Nicio idee de joc, relaţii de joc inexistente;
• Precipitare şi lipsă de concentrare;
• Incapacitatea antrenorului de a schimba din mers;
• Niciun dram de inspiraţie;
• Lipsa omului care organizează echipa în teren (în oglindă, Pancu s-a preocupat exact de acest aspect);
• Absenţa numărului 10 (putea fi Ferfelea);
• Cuplul de atacanţi izolat total, prizonieri de lux;
• Evoluţie penibilă a fundaşilor centrali Kay şi Frăsinescu;
• Bâjbâiala fundaşilor laterali, Vătăjelu nu a reuşit să urce deloc (în liga a doua, flancul stâng, în pereche cu Varga, funcţiona destul de bine), Dănănae anarhic şi nervos;
• Înlocuirea prematură a lui Ivan (cel care putea aprinde exact scânteia de care vorbea Gane);
• Madson, pierdut în spaţiul dintre mijloc şi linia de apărători, am crezut că e un suporter intrat pe teren;
• Şi, ca să glumim un pic, Gane nici măcar nu poate antrena norocul, aşa cum Balint o făcea destul de des;
• Dar mai e ceva, grav… am văzut jucători care nu ştiu să dea cu piciorul în minge.


 

 
afiseaza mai multe
Un oltean
La inceput am crezut ca CSU este un proiect serios. Ce vad acum e tipic mititelian: antrenori second hand si jucatori schimbati din luna in luna. Nimic nou, aceeasi incompetenti
18 iulie 2014, 09:46
 
ZAVAL
ce sa inteleaga gane?Cu antrenoratul este greu cind esti cel mult de divizia C,Sa inteleaga ca nu este dorit ca antrenor de suporteri si ca trebuie sa plece.DRUM BUN.
17 iulie 2014, 19:45
 
nume *
Gane dananae kay afaraaaaa!!! Ati dat afara pe acel belgian vandelonoite care era peste mijlocul care este acum!!!
17 iulie 2014, 15:16
 
Gorovei dat afara
Efectul Felix si Jerry continua!! Gorovei a fost dat afara, dupa ce a facut pregatira o luna cu echipa!! Dupa ce si-a rupt piciorul pentru echipa!! Cand l-au dat pe Ganea afara, au zis ca-l tin pe Gorovei, acum il dadura si pe asta!! Nici Booveanul nu se purta asa cu jucatorii care si-au dat sangele pentru echipa!! Ljubinkovic, Izvoranu, Gorovei, Varga, Kitanovski au fost aruncati precum maselele stricate!! Penibil, clubul miroase a Booveni nu a Europa!!!
17 iulie 2014, 14:32
 
fundas
echipa asta nu are un fundas coordonator in aparare care e f esential in jocul modern si nici un coordonator la mijloc acel creier si distribuitor de mingi si nu are un antrenor care sa stie sa scoata din ei ce-i mai bun.erau jucatori care nu -si stiau rostul in echipa si altii care nu stiu sa loveasca mingea. dananae e de azilul cu elefanti.. nu se poate asa.chiar nu are cine sa-i explice la rotaru ca fotbalul nu se face la intamplare si nu poti sa construiesti o echipa solida cu jucatori care erau pe liber la echipele de unde au venit sau luptau in zona retrogradarii iar ca minute de joc nu au adunat de trei meciurii ca integralisti.
17 iulie 2014, 12:25
 
Olteanu_l
Mihai, intr-adevar, sunt cam multe comentarii rautacioase pentru modul in care a decurs meciul. Eu unul recunosc ca la pauza, chiar am fost incantat de cum a jucat echipa. S-a vazut determinarea, dorinta, dar si jocul combinativ. Insa, nu pot sa trec cu vederea si sa nu amendez acest mod de a trata lucrurile si anume sa vorbesti de meciul cu Steaua cand tu ai de jucat cu Rapid. Altfel, au fost si parti pozitive ale acestui joc si trebuie sa-i sustinem pe baieti si pe antrenor in continuare si sa nu punem etichete dupa un singur joc. Hai Craiova!
17 iulie 2014, 11:25
 
nume *
Ce mai asteptati fratilor de la conducere sa luam bataie si cu pandurii? Cand toti suporterii au spus ca acest gane este vai de mama lui nu ati crezut! Daca ne batea o echipa mai puternica si vedeam niste scheme de joc mai ziceam dar sa te bata rapidul care cu o zi inainte nu aveau ghete de joc ce sa mai speram in viitor? Dati cu el afara acum cat mai este timp si aduceti antrenor cu rezultate chiar si cartu ! Eu nu inteleg ce pregatire a facut acest om timp de o luna cu baietii astia!!! Iar ca o paranteza cu inca trei sau patru jucatori cu experienta lotul este foarte bun!!! Cu gane pe banca sa ne rugam de pandurii sa aiba mila de noi s nu ne dea multe!!!
17 iulie 2014, 10:40
 
aneurism
ce discutam de sisteme de joc (pe gustul lui curelea ) cand ala rateaza din 3 m cu poarta goala. nu cred ca a fost un meci pierdut de antrenor, insa daca e antrenor gane sa-i lase un pic pe banca si pe curelea si pe vatajelu ca dananae a avut singur grija sa stea
17 iulie 2014, 08:57
 
raul
o sa vedeti lectie de fotbal cu pandurii, grigoras o sa ne umileasca si daca nici atunci nu vrea nimeni sa intelega ca politica actuala la club e paguboasa inseamna ca poate sa-i ia echipa si s-o duca unde vor.
17 iulie 2014, 08:04
 
fan
PAI DUPA O LUNA SE PREGATIRI SI MECIURI ARANJATE CU ECHIPE F MODESTE voi aveti impresia ca se v-a inbunatatii jocul?trebuie urgent taiat in carne vie , schimbat antrenorul si adusi minim 4 jucatori cu experienta. cum au crezut ei ca acest lot si cu un antrenor f slab sa faca fata in prima liga.daca se vrea fotbal se performanta sa schimbe rapid iar daca vrea boala lunga adica schimbare dupa trei etape atunci sa duca echipa la mogosoaia. ne-am saturat de atatea minciuni.
17 iulie 2014, 08:00
 
Olteanu_l
Jenant, mi- a fost foarte teama de o infrangere cu Rapid inca de cand domnul Jerry, vorbea deaspre meciul cu Steaua, pe care era sigur ca o va aduce in Craiova. Trecuse deja de Rapid la scor, le predase o lectie de fotbal si urma sa o umileasca si pe Steaua. Comparand mentalitatea celor doi antrenori, Balint si Jerry, imi vine in minte conferinta de presa sustinuta de Balint in care ziaristii il tot intrebau de ce transferuri vor face in LIGA 1, ce jucatori urmeaza sa aduca... iar Balint nici nu a vrut sa auda despre aceste discuti, cred ca a repetat de 5-6 ori ca in fotbal s-au vazut multe si ca fara un joc bun cu Valcea nu vor promova. Rezultatul il stiti, Craiova a trecut la pas de Valcea si datorita si lui Balint este in Liga 1.
17 iulie 2014, 07:36
 
mihai
Cata rautate, nu meritam echipa de fotbal. Hai Craiova, forta baieti si capul sus, o sa vina si rezultatele, cu gane sau fara el, cu siguranta o sa vina. Sunt curios ce ati fi spus daca noi jucam ca Rapidul ?
17 iulie 2014, 07:17
 
Cata
Buna analiza celor de la Micapi. Din pacate, imi e jena sa ma mai uit la meciurile echipei... Mi-e frica de alte umilinte! Oricum, s-a ales praful de proiectul asta, spre bucuria dusmanilor! Pacat...
17 iulie 2014, 02:35
 
Cosmin
Eu am vazut meciul pe net si incerc sa fiu obiectiv. Lucrurile nu au stat chiar asa de rau. Lasand la o parte faptul ca Rapidul are problemele pe care le are, e totusi Rapid si a jucat acasa cu multa ambitie si cu sprijinul publicului. Ganditi-va ca si echipa lui Mititelu avea poate mai multe probleme si totusi castiga meciuri importante. Apoi, echipa noastra chiar a avut ghinion!! Am ratat 3-4 ocazii uriase, in urma unor faze frumos lucrate, dar pur si simplu mingea nu a vrut sa intre in poarta, in timp ce Rapidul a dat un gol norocos. Nici eu nu agreez varianta Gane ca antrenor dar haideti sa avem rabdare si sa vedem ce se intampla mai departe. Echipa are potential.
17 iulie 2014, 01:15
 
ggg
Jerry nu o sa ne retrogradeze garantat ! O sa fie inlocuit cu Tom
16 iulie 2014, 23:36
 
Grigoras da scor in Banie
Ca si pe vremea Booveanului, o sa ne umileasca Pandurii!! Grigoras e antrenor, se va distra cu incompetentul Jerry, cu echipa a doua ne bate!!! In anul in care retrogradeaza 6 echipe noi facem experimente cu indivizi care inca studiaza in ale antrenoratului, si fara folos dupa cum se vede!! Balint sau Stanga sunt super fata de asta!! Iar Napoli, Bergomi, Pustai sunt zei!!
16 iulie 2014, 23:32
 
ipsilante
Sarea mingea din ei ca din gard! Sa nu stii sa pui un stop! Sa nu stii sa faci o preluare! Astia sint fotbalisti? Jena totala!
16 iulie 2014, 23:29
 
ggg
Se repeta istoria din b dar aici orice punct conteaza
16 iulie 2014, 23:25
 
@ipsilante
Mai rau. omul asta e sinonim cu ghinionul. pe unde trece, echipele se desfiinteaza. e malefic chiar si neintentionat
16 iulie 2014, 23:25
 
CS "U"
O infrangere bine venita. Multumim, Rapid! Poate il demit pe IMPOSTOR. Daca nu, hai Pandurii! va tinem pumnii din fata televizorului.
16 iulie 2014, 23:16
 
Poza spune totul
Se vede pe figura lui Jerry din poza ca nu intelege nimic!! E normal, este un mic impostor in ale antrenoratului, fara nici un rezultat!!! Cum scriam cu totii de peste o luna, intrebarea este cand? Trei, patru, cinci etape?? Daca ar fi inspirati, finantatorii l- ar alunga acum pe copilul de suflet al Booveanului, acest Jerry! Nici macar nume de antrenor nu are!! Cum suna Jerry si cum suna Bergomi, ca sa-l parafrazam pe cel mai mare oier al tarii!!!
16 iulie 2014, 23:16
 
ggg
charlie sapand groapa altuia cazi singur in ea (presupun k esti fan mititicu)
16 iulie 2014, 23:14
 
charlie
minciuna atrage esecuri...........va dorim soarta lu poli aek
16 iulie 2014, 23:05
 
ggg
o echipa de b si nimic mai mult
16 iulie 2014, 23:02
 
Gol si Jerry
Jerry va canta melodia asta pana il dau aia afara, ca e vina Golului ca nu se lipeste de el, ca si cum Golul ar fi un alt personaj de desene animate, ca si el! E incredibil sa il alungi pe Balint, ca sa-l pui pe Jerry?? Jerry. e sub Lincar, e cel mai slab antrenor care a antrenat in toata istoria de 66 de ani a echipei!! Dati-mi un alt nume mai slab!! Lai Napoli e un adevarat. Mourinho. fata de Jerry, Stanga e ca Fergusson, iar Balint ca Van Gaal, comparat cu acest impostor!! In plus mai e si omul Booveanului!! Penibil! Asteptand schimbarea, nu-mi ramane decat sa strig:Hai Stiinta!!!
16 iulie 2014, 23:02